Μηνιαίο αρχείο: Νοέμβριος 2022

Ελαιομάζεμα στην αυλή του σχολείου μας!

Λίγες ελιές μοναχικές στην πίσω αυλή του σχολείου μας.

Άλλοτε γεμάτες καρπούς κι άλλοτε όχι. Οι μαθητές του σχολείου μας τις περιποιήθηκαν, τις κλάδεψαν και μάζεψαν τον καρπό τους. Αυτός ο καρπός μας έδωσε το “χρυσάφι” του, το λαμπερό και ευλογημένο λάδι!

Eκπαιδευτικό πρόγραμμα: “Οι Οργανούληδες”

Οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν, μαζί με σχολεία από όλη την Ελλάδα, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Οι Οργανούληδες” του Ιδρύματος Ωνάση

Εκδήλωση για τον εορτασμό του Πολυτεχνείου από την Ε΄ τάξη

Στον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου οι μαθητές της Ε΄ τάξης, με την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ. Μαρία Παπαδημητρίου και κ. Κατερίνα Κουκουμάτη, αναφέρθηκαν στο χρονικό των αγώνων του Νοέμβρη του 1973 που αποτελούν την κορυφαία εκδήλωση της εφτάχρονης αντιδικτατορικής πάλης του λαού μας και ειδικότερα της νεολαίας για την ελευθερία.

Εκπαιδευτικές επισκέψεις των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Ερμιόνης στο Μουσείο Παιχνιδιών Ερμιόνης-Εστία Πολιτισμού

Το παιδί με το πατίνι, οι βόλοι, τα φούσια, τα κανάρια, οι σβούρες, το πίτσι, τα τσίγκινα παιχνίδια, τα μολυβένια στρατιωτάκια, οι κούκλες, …

Ημέρες Συνάντησης με τους δασκάλους και τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων (Eπικαιροποίηση 2/11/2022)

Σας ενημερώνουμε ότι μετά την ολοκλήρωση του ωρολογίου προγράμματος οι ημέρες συνάντησης των γονέων με τους εκπαιδευτικούς είναι: