Εκδήλωση για τον εορτασμό του Πολυτεχνείου από την Ε΄ τάξη

Στον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου οι μαθητές της Ε΄ τάξης, με την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ. Μαρία Παπαδημητρίου και κ. Κατερίνα Κουκουμάτη, αναφέρθηκαν στο χρονικό των αγώνων του Νοέμβρη του 1973 που αποτελούν την κορυφαία εκδήλωση της εφτάχρονης αντιδικτατορικής πάλης του λαού μας και ειδικότερα της νεολαίας για την ελευθερία.

Μιλούμε όλοι σήμερα για το Πολυτεχνείο και είναι παρήγορο ότι εξακολουθούμε να τιμούμε εκείνους  που έδωσαν τη ζωή τους για τα ιδανικά της ελευθερίας, της ανεξαρτησίας, της ειρήνης, της αγάπης για τη ζωή και τον άνθρωπο .  Η τιμή τους  πρέπει να είναι  καθημερινή,  στο σχολείο μας, στο χώρο που ζούμε και εργαζόμαστε.

Οι αξίες  των αγώνων τους θα  παραμένουν ζωντανές, και θα παραμένουν   επίκαιρες  και αναλλοίωτες  για  εμάς,  όσα χρόνια κι αν περάσουν από την εξέγερση του Πολυτεχνείου.