Πραγματοποίηση Προγράμματος Ε.Μ.Ε.

Τη Δευτέρα, 26/11/2018, η ΣΤ τάξη  του Σχολείου μας παρακολούθησε το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της Εταιρείας Μελετών Ερμιονίδας με τίτλο  ” Η άλωση του Παλαμηδίου και η συμβολή του Σταμάτη Αδρ. Μήτσα ” από την κυρία Βιβή Σκούρτη. Αν και ο αρχικός προγραμματισμός ήταν να γίνει η παρουσίαση του Προγράμματος στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Ερμιόνης, τελικά πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο λόγω βροχής.

Η κυρία Βιβή Σκούρτη μάς έδωσε πολλές  λεπτομέρειες και πληροφορίες για τη ζωή του Σταμάτη Αδρ. Μήτσα, τοπικού ήρωα της Επανάστασης του 1821. Επίσης μάθαμε για τον ρόλο που διαδραμάτισε στην άλωση του Παλαμηδίου στις 30 Νοεμβρίου 1822.

Στη συνέχεια ήταν η σειρά μας να ζωγραφίσουμε το πορτραίτο του από ένα πίνακα που διασώζεται και να δώσουμε μελωδία σε ένα από τα τραγούδια, το οποίο αναφέρεται  στην πτώση του Παλαμηδίου από την ομάδα των Κρανιδιωτών που συμμετείχε στο γεγονός.

Ευχαριστούμε πολύ την Εταιρεία Μελετών Ερμιονίδας και ιδιαίτερα την κυρία Βιβή Σκούρτη γι΄αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον πρόγραμμα.

Η μελοποίηση του παρακάτω τραγουδιού έγινε από πέντε διαφορετικές ομάδες μαθητών

IMG_20181126_110013

Το τραγούδι στο οποίο έγινε η μελοποίηση

Ακούστε στους παρακάτω συνδέσμους τη μελοποίηση: