ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ 2022

Το σχολείο μας συμμετείχε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο πρόγραμμα «Ολυμπιακή εβδομάδα στα σχολεία».

Είναι ένα εκπαιδευτικό αθλητικό πρόγραμμα της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας, που περιλαμβάνει δράσεις για την ανάδειξη της μορφωτικής και εκπαιδευτικής αξίας των Ολυμπιακών Αγώνων. Κατά τη διάρκεια της Ολυμπιακής εβδομάδας και συγκεκριμένα την Τρίτη 17 Μαΐου, οι μαθητές των τμημάτων Δ1 και Δ2 παρακολούθησαν διαδικτυακές συναντήσεις και συνομίλησαν με διακεκριμένους Έλληνες αθλητές και Ολυμπιονίκες. Συγκεκριμένα, το τμήμα Δ1 με τον κ. Παναγιώτη Γκιώνη – Επιτραπέζια Αντισφαίριση και το Δ2 με τον κ. Στέφανο Ντούσκο – Κωπηλασία. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης τα σχολεία είχαν την ευκαιρία να υποβάλλουν τις ερωτήσεις τους στους διακεκριμένους αθλητές, να μάθουν τις ιδιαιτερότητες και τους κανονισμούς του αθλήματός τους, λεπτομέρειες της προπόνησης και της καθημερινότητάς τους, καθώς και τα σχέδιά τους για το μέλλον.

Ήταν μία καταπληκτική εμπειρία και περιμένουμε με αγωνία την επόμενη χρονιά!