Γιορτή Περιβάλλοντος 2014

ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ  ΓΙΟΡΤΑΣΕ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Το Δημοτικό Σχολείο Ερμιόνης στα πλαίσια της γιορτής της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος συμμετείχε για 4η συνεχή χρονιά στην εκστρατεία «Καθαρίστε τη Μεσόγειο 2014 », που συντονίζει το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS. Όλα τα παιδιά του σχολείου ευαισθητοποιημένα σε θέματα περιβάλλοντος, με τη συνοδεία των δασκάλων τους συμμετείχαν ενεργά στην παραπάνω δράση καθαρίζοντας τις ακτές περιμετρικά της πόλης.

Στη συνέχεια στην αυλή του  σχολείου τους έγινε η καθιερωμένη εδώ και εικοσιένα χρόνια γιορτή, αφιερωμένη στην ανακύκλωση. Σ` όλα τα παιδιά που συμμετείχαν καθ` όλη τη χρονιά στο πρόγραμμα του σχολείου: «ανακύκλωση χαρτιού, αλουμινίου, ηλεκτρικών στηλών και ηλεκτρικών μικροσυσκευών», δόθηκαν έπαινοι και καπελάκια, από τη διευθύντρια κ. Ελένη Ντάκου και από τον υπεύθυνο του προγράμματος, κ. Γιάννη Κρητσωτάκη.