3 Δεκεμβρίου, Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας τιμώντας την ημέρα αυτή, έκαναν πολλές δραστηριότητες.

Οι μεγάλοι του σχολείου (Ε΄-ΣΤ΄τάξεις) παρακολούθησαν βίντεο με τους Παραολυμπιακούς Αγώνες και επίδειξη του ακόντιου ΑΜΕΑ από τον συμπατριώτη μας κ. Μαθιουδάκη, ασημένιο Πανελληνιονίκη ακοντίου ΑΜΕΑ, που τον ευχαριστούμε για την παρουσία του.  Επίσης έπαιξαν πετοσφαίριση των καθιστών αθλητών, επίσημο άθλημα  των Παραολυμπιακών Αγώνων (Δ΄τάξη).

Στις μικρότερες  τάξεις έγιναν προβολές κινούμενων σχεδίων, παιχνίδια όρασης και αφής, ανάγνωση βιβλίων για τον αυτισμό (Α΄-Β΄-Γ΄τάξεις)  , γνωριμία  και εξάσκηση στον κώδικα Braile (σύστημα γραφής -ανάγνωσης των τυφλών) (Β΄-Δ΄ τάξεις), εικαστικές δημιουργίες και ζωγραφική με το στόμα (Α΄-Β΄-Γ΄ τάξεις), γνωριμία  με το αλφάβητο στη νοηματική.