Καλοσωρίζουμε τους μαθητές της Α΄ Δημοτικού

Αγαπητοί γονείς,

Από σήμερα το σχολείο μας υποδέχεται στην αγκαλιά του το παιδάκι σας.

Ένας καινούριος δρόμος ξεκινά στη ζωή του. Εμείς, οι δάσκαλοί του, το καλοσωρίζουμε με σκοπό τον δρόμο αυτό να τον περπατήσουμε μαζί, να ανακαλύψουμε γνώσεις, να αποκαλύψουμε ταλέντα, να βρούμε νέους φίλους.

Η επιτυχία των στόχων όμως στηρίζεται πρώτα σ΄ εσάς τους γονείς. Εσείς τώρα θα το προετοιμάσετε για τα πρώτα εκπαιδευτικά του βήματα.

Τι πρέπει να γνωρίζουμε λοιπόν

• Μην υπερβάλλεις επειδή το παιδί σου πάει Α΄ Δημοτικού, δεν είναι τόσο μεγάλο.
  • Η ευθύνη της μελέτης πρέπει να είναι του παιδιού. Δική σας είναι η ευθύνη του ελέγχου και η καθοδήγηση προς τη σωστή κατεύθυνση.
  • Υιοθέτησε μαζί με το παιδί μια ρουτίνα. (Η καλύτερη ώρα για διάβασμα είναι το μεσημέρι αφού φάει.)
  • Μην κάνεις συνέχεια ερωτήσεις για το σχολείο.
  • Συνεργάσου ειλικρινά με τους δασκάλους, άλλωστε οι στόχοι μας είναι κοινοί.
  • Τέλος, θυμήσου, παιδί = παιχνίδι. Βρες ελεύθερο χρόνο για το παιδί να παίξει. Οι εξωσχολικές δραστηριότητες δεν είναι παιχνίδι.

Με την ευχή για μια όμορφη, δημιουργική χρονιά!

Ντάκου Ελένη