6η Μαρτίου πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Το φαινόμενο της σχολικής βίας δεν είναι καινούριο. Είναι ένα χρόνιο φαινόμενο το οποίο διαταράσσει την παιδαγωγική διαδικασία. Πιστεύοντας ότι δεν μπορεί να λυθεί μαγικά, αλλά με σχέδιο δράσης μέσα στο σχολικό περιβάλλον, οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας διοργάνωσαν προγράμματα με σχετικό υλικό για την αποφυγή άσκησης βίας και προσβολών. Προβλήθηκαν ταινίες μικρού μήκους, δραματοποιήθηκαν αφηγήσεις, έγιναν συζητήσεις για το cyber bulling και τη σωστή χρήση των social media και εικαστικές δημιουργίες .

Με την ευκαιρία της 6ης Μαρτίου θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε την παρουσία ψυχολόγου και κοινωνικής λειτουργού στο σχολείο μας κάθε Τετάρτη και Πέμπτη, θεσμός που βοηθά στην πρόληψη και αποτροπή της σχολικής βίας.