eTwinning Ευρωπαϊκά προγράμματα

Τη φετινή σχολική χρονι΄΄α, 2022-23, τα τμήματα Ε1, Ε2 και ΣΤ1 του σχολείου μας συμμετέχουν σε τρία Ευρωπαϊκά προγράμματα eTwinning, στα πλαίσια του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας με την καθηγήτρια Αγγλικών κ. Καπελιάννη Χριστίνα. Οι τίτλοι των προγραμμάτων είναι :

• Gamification in the English classroom: Learning by playing” για το Ε1, που δίνει έμφαση στην παιχνιδοποίηση δραστηριοτήτων και την ευεργετική συμβολή της στην μαθησιακή διαδικασία.
  • Meeting new friends and cultures” για το τμήμα ΣΤ1, που ουσιαστικά είναι αλληλογραφία (ανταλλαγή γραμμάτων & καρτών) μεταξύ των μαθητών σχολείων από ευρωπαϊκές χώρες.
  • Daily life situations” για το τμήμα Ε2, όπου μέσα από τρεις βασικές δραστηριότητες θα συνεργαστούν και θα «γνωριστούν» οι μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων.