Ελαιομάζεμα στην αυλή του σχολείου μας!

Οι κορμοί των δέντρων είναι βασανισμένοι από μια αγωνιώδη προσπάθεια. Συστρέφονται, γονατίζουν να προσευχηθούν, υψώνουν σκληρά μπράτσα, μέλη τυραγνισμένα από την κίνηση, όλο αγκώνες και γόνατα. Οι στριφτές ρίζες βυζαίνουν από την καρδιά της γης το χρυσό λάδι, για το καντήλι των Αγίων και για τη σαλάτα του φτωχού”.

Απόσπασμα από κείμενο του Στρατή Μυριβίλη

Λίγες ελιές μοναχικές στην πίσω αυλή του σχολείου μας.  Άλλοτε γεμάτες καρπούς κι άλλοτε όχι. Οι μαθητές  του σχολείου μας τις περιποιήθηκαν, τις κλάδεψαν και μάζεψαν τον καρπό τους. Αυτός ο καρπός  μας έδωσε το “χρυσάφι” του, το λαμπερό και ευλογημένο λάδι!

Στο σύγχρονο  ελαιοτριβείο ο κ. Βαγγέλης Β. Δημαράκης μας εξήγησε  πως ο  καρπός μας  πλύθηκε και οδηγήθηκε στον σπαστήρα. Εκεί μετατράπηκε σε ελαιόμαζα, ώστε στη συνέχεια να    απελευθερωθεί το λάδι μας!

Και πως δοκίμασαμε την ποιότητα του΄; Μα με τις υπέροχες τηγανίτες και λουκουμάδες με μέλι που ετοίμασαν η κ. Ρούλα με την κ. Νίκη και τις μαμάδες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Ερμιόνης!

Τις ευχαριστούμε!

Και του χρόνου!!!